Yhteistyötä mehiläisten kanssa

Filantropian Kisumun hiippakunnassa, Keniassa, käynnistämä mehiläishanke on hyvässä vaiheessa. 2020 hyvin pienestä aloitettu hanke on kasvanut hitaasti, mutta siitä huolimatta pesiä on yhteensä jo pari sataa. Sadonkorjuun aika on jälleen alkanut ja ensimmäiset kurkistukset hunajakennoihin vaikuttavat lupaavilta.

Kaksi miestä seisoo ulkona vihreässä ympäristössä, toinen heistä pitää kädessään mehiläistarvikkeita.

Mehiläiset eivät tarvitse ihmisiä, mutta ihmiset tarvitsevat mehiläisiä. Hankkeessa mehiläiset vastaavat hunajan tuotannosta ja ihmiset helpottavat sitä osaltaan istuttamalla kukkivia puita ja pensaita tarhojen lähelle. Hunajan keruu on kuitenkin kokonaan ihmisten hommaa.

Kisumun hiippakunnassa tehtävää varten on koulutettu jo edellisen piispa Markoksen aikana kaksi nuorukaista. Työtä riittää neljän mehiläistarhan huolehtimisessa. George ja Vasili pukevat tottuneesti suojavaatteet hanskoineen ja kypärineen ja lähtevät pimeän laskeuduttua ja mieluummin vielä sateisena yönä aarteen metsästykseen.

Seuraavana päivänä väsyttää ja hymyilyttää. Arviot hunajamäärästä ovat yleensä viitisen kiloa per pesä. Tällä kertaa saalis painaa reilusti enemmän. Mittaaminen ja muut työt saavat odottaa, mutta jo ensimmäisen yön perusteella Kisumun hiippakunnan tukemiseksi perustetun hankkeen sadonkorjuu vaikuttaa tuottoisammalta kuin alkuvuonna.

Hunajapukujen ja välineiden kasa, jossa on myös mehiläisiä, sijaitsee auton takaluukussa.

Hiippakunnan uusi piispa Philip totuttelee vielä yhteistyöhön mehiläisten kanssa. Luonto ei ota käskyjä vastaan, vaan vaatii ahkeraa työtä, nöyrää mieltä ja suostumista siihen, ettei hunaja irtoa mehiläisistä väkisin puristamalla. Myös tarhojen ympäristöstä ja tarhureista on pidettävä hyvää huolta. Hanke on vähitellen kannattava, koska arvokkaalla hunajalla on Keniassa kysyntää. Piispa ei ole kuitenkaan vielä täysin vakuuttunut, kannattaako työn vaatima sitoutuminen ja investointi. Sen vuoksi myös Filantropiassa seurataan hanketta tällä hetkellä vähän sivummasta.

Kuvassa näkyy käsi, joka nostaa hunajakennoa sinisestä laatikosta, jossa on myös hunajakennojen jätteitä.

Samankaltaiset artikkelit