Ostoskorisi on tyhjä!
Piispallisia uutisia Keniasta
Aleksandrian ja koko Afrikan patriarkaatin synodissa Filantropian pitkäaikainen ystävä, piispa Neofitos Eldoretin ja Pohjois-Kenian hiippakunnasta Keniasta, on saanut metropoliitan arvon. Yhteistyö Suomessakin vierailleen metropoliitta Neofitoksen kanssa alkoi kymmenisen vuotta sitten, kun hän toimi vielä Nyerin ja Mount Kenyan hiippakunnan piispana.
Yhteisinä hankkeina näinä vuosina on mm. hankittu hiippakunnalle viljelymaata, kasvatettu karjaa, tuettu koululaisia, rakennettu yläkoululle ruokalaa ja tuettu äitiliiton toimintaa. Tällä hetkellä suurin urakka liittyy pyhän Marinan klinikan toimintaan.

Samassa kokouksessa Kisumun hiippakuntaan on nimetty uudeksi piispaksi Philip Mugadizi, joka on tähän saakka palvellut tähän saakka opettajana Nairobissa pappisseminaarilla.

Kisumun hiippakuntaa on pandemian jälkeen tuettu mm. mehiläistarhauksen aloittamisessa. Filantropia järjesti hiippakunnnan papistolle koulutuspäivän elokuussa 2025 yhdessä Ortodoksisten pappien liiton kanssa.
Kisumun hiippakunnan paimenena toiminut piispa Markos siirtyy puolestaan Botswanaan piispaksi.

Toivomme kaikille esipaimenille monia armorikkaita vuosia!
